نوار نقاله صنعتی و اجزا آن

4.9/5 - (8 امتیاز)

امروزه با افزایش تولید محصولات گوناگون در صنایع مختلف، نوار نقاله به عنوان یک سیستم حمل و نقل مواد، جهت جا‌بجایی انواع کالا، محصولات غذایی و مواد گوناگون در مسیرهای طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوار نقاله یا تسمه نقاله در انواع گوناگونی به تولید می‌رسد و با توجه به نیاز هر صنعت می توان نوع مناسبی از آن را مورد استفاده قرار داد. نوار نقاله ها مسیرهای خودکاری هستند که مواد حجیم یا محصولات مجزا را از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می کنند. آنها ستون فقرات بی شمار برنامه های کاربردی حمل و نقل مواد برای بهبود کارایی و توان عملیاتی هستند. انواع تسمه نوار نقاله به تولید رسیده که در صنایع مختلف پرکاربرد هستند شامل:

  • نوار نقاله پلاستیکی: نوار نقاله های مدولار پلاستیکی دارای پیوندهای پلاستیکی به هم پیوسته ای هستند که با زنجیر به هم متصل می شوند و یک تسمه شبیه به پست های زنجیره ای تشکیل می دهند. این ساختار انعطاف پذیری بالایی را فراهم می کند و به تسمه نقاله اجازه می دهد تا در گوشه های تیز خم شود، شیب و کاهش یابد و حتی در صورت نیاز مارپیچ شود.
  • PVC: تسمه های نقاله (PVC) تسمه های استاندارد در صنایع غذایی هستند که می توانند برای کاربردهای اساسی در پردازش و جابجایی مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرند.
  •  پارچه یا نمدی
  •  مدولار
  •  برزنتی یا الواتوری
  •  زنجیری
  • دست چین

انواع نوار نقاله صنعتی به عنوان تجهیزات بسته‌بندی در صنعت سیمان، صنعت کشاورزی، صنایع بهداشتی و غیره پرکاربرد هستند و با توجه به کارکردی که برای صنایع مختلف دارند در ابعاد و اندازه‌های گوناگون به تولید می‌رسند. این وسیله صنعتی در خطوط تولید کارخانجات به منظور تغذیه فرآیند تولید و در انبارها و بنادر به منظور بارگیری و تخلیه بار کاربرد گسترده‌ای دارد. با گسترش کارایی این تجهیزات صنعتی در صنایع مختلف برای ساخت انواع مختلف از آن در ابعاد گوناگون از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال استفاده می‌شود.

 نوار نقاله صنعتی چیست؟

وار نقاله صنعتی چیست؟ نوار نقاله یک مکانیسم انتقال پیوسته است که به هر ماده اجازه می دهد از یک سر به سر دیگر منتقل شود. حرکت نوار نقاله ها را می توان با نیروی موتور، نیروی انسانی و نیروی گرانش تامین کرد.

نوار نقاله که با نام کانوایر صنعتی نیز شناخته می‌شود بخش مهمی از ملزومات انتقال است که به منظور انتقال مواد از قسمتی به قسمت دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتقال مواد یا محصولات از طریق این تجهیزات صنعتی  به دو صورت افقی و مستقیم و شیب‌دار انجام می‌شود. به نوار نقاله، تسمه نقاله هم گفته می‌شود. این تجهیزات پیشرفته متشکل از صفحات متحرکی است که از جنس لاستیک و فلز ساخته شده و حرکت آن به وسیله یک موتور و گیربکسی که در طراحی و ساخت آن تعبیه شده است صورت می‌گیرد.

انواع نوار نقاله با در نظر گرفتن نوع کاربرد، طول مسیر جا به جایی مواد و محصولات و وزن کالاهای مختلف در انواع متنوعی ساخته می‌شود. بدین ترتیب این تجهیزات حمل و نقل موجب سهولت در جابجایی مواد و افزایش سرعت انتقال کالاها در صنایع مختلف شده است. جهت حمل و نقل مواد فله و پودری از نقاله صنعتی زاویه‌دار استفاده می‌شود و جهت حمل و نقل کالا و مواد غیر فله نوار نقاله تخت کاربرد دارد. با وجود کارآیی وسیعی که نوار نقاله در صنایع مختلف دارد، نوع عملکرد آن بسیار ساده است. نحوه کارکرد این تجهیزات صنعتی، به وسیله چرخش درام و حرکت تسمه‌های تعبیه شده در آن صورت می‌گیرد و از این طریق مواد و کالاهای قرار گرفته بر روی سطح آن به قسمت انتهای وسیله منتقل می‌شوند.

انواع نوار نقاله صنعتی

کاربرد نوار نقاله در صنایع مختلف

نوار نقاله از قطعات مختلفی تشکیل شده است که باعث می شود تسمه ها بتوانند یک مسیر بسته رفت و برگشتی را به درستی و با تعادل، طی کنند. تسمه ها بر روی غلطک قرار گرفته و تحت حمایت رولیک (Roller)، کار می کنند. نوار نقاله با جریان برق کار می کند که این نیرو محرکه از طریق الکتروگیربکس تامین خواهد شد. تمامی این قسمت ها دست به دست هم می دهند تا بدون فشار زیاد به نوار و با حرکت درست تسمه ها، کالا جابجا شود. نوار نقاله یا تسمه نقاله،کاربردهای زیادی دارد:

1- مهمترین کاربرد نوار نقاله، در صنایع و در خط تولید است. کالا باید مرحله به مرحله جلو برود تا اینکه خط تولید به پایان رسیده و نهایتا وارد انبار شود. وجود نوار نقاله در صنعت باعث شده است که از یک سو سرعت کار بالا رفته و از سویی دیگر نیروی انسانی تحت فشار زیاد قرار نگیرد.

کاربرد نوار نقاله

2- برای جابجایی وسایل و تولیدات در مسیر طولانی نیز به نوار نقاله نیاز است. برای مثال در معادن که باید سنگ ها با وزن سنگینی که دارند، مسیر طولانی را به بیرون طی کنند، قطعا باید از نوار نقاله استفاده نمود چون نیروی انسانی توان لازم برای جابجایی این مواد را ندارد.

3- در برخی از صنایع، بخشی از امور کار توسط ربات ها انجام می شود. در این صورت نوار نقاله برای تحویل کالا به ربات و یا گرفتن کالا، بسیار مناسب خواهد بود.

4- نوار نقاله با سرعت قابل تنظیم، این امکان را فراهم می کند که در خط تولید، هماهنگی وجود داشته باشد در نتیجه نظم و سرعت کار بیشتر می شود.

نوار نقاله در بسیاری از زمینه ها مانند بارگیری، تخلیه، انبار کردن و برداشت از انبار و همچنین انتقال مواد استفاده می شود. معمولا در زغال سنگ و معادن؛ در تاسیسات آماده سازی و غنی سازی سنگ معدن؛ در تاسیسات سنگ شکن، غربالگری و شستشو. کار آسیاب شن و ماسه در ریخته گری. سنگ معدن، زغال سنگ، غلات و غیره در بنادر.

کاربرد نوار نقاله در صنعت سیمان

یکی از مهم‌ترین کاربردهای نوار نقاله های صنعتی افزایش سرعت راندمان کار در صنعت سیمان است. تسمه نقاله لاستیکی کاربرد وسیعی در صنعت سیمان، فلزات، معدن و غیره دارد و این نوع کانوایر صنعتی مناسب استفاده در صنایع غذایی نیست. نوار نقاله لاستیکی از دو بخش لاستیک و تار و پود تشکیل شده است. تار و پود به کار گرفته شده در قسمت میانی این تجهیزات به منظور افزایش قدرت نقاله صنعتی برای حمل مواد در صنایع سیمان و فلزات طراحی شده است. نوار نقاله پلاستیکی در دو نوع ساده و آجدار به تولید می‌رسد که هر یک کاربردهای گوناگونی دارند. نوع ساده آن به منظور انتقال مواد ساده و یکدست مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع آجدار آن به منظور سهولت حمل و نقل مواد معدنی از نقطه‌ای به نقطه دیگر کاربرد دارد.

کاربرد نوار نقاله در صنعت کشاورزی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کشاورزی، حمل و نقل مناسب محصولات کشاورزی در سطح شیب‌دار است.  بدین منظور لازم است نوع مناسبی از نوار نقاله جهت حمل آسان محصولات در این صنعت مورد استفاده قرار بگیرد. در بین نوار نقاله‌های به تولید رسیده، نوار نقاله پلاستیکی آجدار مناسب‌ترین نوع این وسیله متحرک جهت حمل و نقل محصولات کشاورزی شناخته می‌شود. استفاده از این نوع نوار نقاله در صنعت کشاورزی موجب افزایش سرعت حمل و نقل محصولات کشاورزی به شکل قابل ملاحظه‌ای می‌گردد و امکان بهره‌برداری بیشتر از آنها را برای کشاورزان فراهم می‌کند. چرخ‌های بادی و چدنی گردان روکش پلاستیکی که در ساخت نوار نقاله پلاستیکی آجدار تعبیه شده است، موجب افزایش سرعت و سهولت حمل و نقل محصولات کشاورزی می‌شوند. نوار نقاله پلاستیکی آجدار که با برند معتبر به تولید می‌رسند دارای طول عمر بالایی هستند و برای مدت زمان طولانی قابلیت استفاده در صنعت کشاورزی را دارند.

نوار نقاله مخصوص کشاورزی

کاربرد نوار نقاله در صنعت بهداشتی

نوار نقاله بهداشتی PVC کاربرد گسترده‌ای در صنایع بهداشتی و خوراکی دارد. این نوع کانوایر صنعتی در انواع و سایزهای مختلفی ساخته می‌شود و با توجه به کارایی که هر یک از آنها دارند در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. تنظیم نوار نقاله یا تسمه نقاله PVC به دو صورت مدار بسته یا کلوز لوپ طراحی شده است و در دو نوع نوار نقاله PVC صاف و PVC آجدار به تولید می‌رسد. نوع آجدار نقاله PVC موجب پیشگیری از لغزش مواد در خط تولید خواهد شد. با استفاده از نوار نقاله PVC سرعت انتقال مواد یا محصولات در صنعت بهداشتی افزایش پیدا می‌کند و امکان تولید انبوه از این محصولات را در کارخانه‌های بهداشتی و غذایی فراهم می‌آورد. قیمت انواع نوار نقاله PVC با توجه به نوع و سایز آنها تعیین می‌شود و با قیمت روز بازار به فروش می‌رسد.

کاربرد نوار نقاله در صنایع بسته‌بندی

نوار نقاله زنجیری کاربرد گسترده‌ای در صنایع بسته‌بندی دارد. این نوع نوار نقاله موجب سهولت در حمل بسته‌های مختلف در صنایع بسته‌بندی می‌شود. رایج‌ترین کاربرد نوار نقاله زنجیری، در صنایع غذایی شناخته شده است که به منظور حمل بسته‌های شکر، حبوبات، قند و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح جابجا کننده نوار نقاله یا کانوایر زنجیری، متشکل از زنجیرهای فلزی با قدرت و محکم است که نقش مهمی در افزایش طول عمر دستگاه و سهولت در حمل و نقل بسته‌های گوناگون دارد.

نوار نقاله بسته بندی

به طور کلی نوار نقاله بارگیری برای خطوط تولید و مونتاژ کاربرد زیادی دارد. جهت بارگیری راحت و مناسب برای فرستادن بار به درون کامیون و همین‌طور برای جابجا کردن اجناس و کالا در فروشگاه‌ها از این تجهیزات استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای مهم صنعتی برای این محصول استفاده از آن در پله برقی است.

معرفی انواع نوار نقاله

علاوه بر حمل و نقل مواد خشک یا مرطوب با این نوار نقاله ها، امکان حمل و نقل مواد چند جزئی مانند مواد دانه ای، زغال سنگ یا سنگ و همچنین محصولات کشاورزی پودر شده مانند خاکستر، آرد، ماسه وجود دارد. متریال اصلی نوار نقاله ها یعنی شاسی اصلی به صورت پروفیل نوار نقاله آلومینیومی و یا اگر در مورد مواد سنگین صحبت کنیم از فولاد ساخته می شود.

نوار نقاله لاستیکی

در این نوار نقاله، غلطک هایی وجود دارد که کمک می کنند از یک تسمه ها به خوبی به حرکت خود ادامه دهند و از سویی دیگر بارگیری محصولات با وزن مختلف، بدون مشکل انجام شود. تعداد غلطک ها و فاصله بین آن ها، براساس وزن کالا و سرعتی که در خط تولید مورد نیاز است، تعیین خواهد شد به گونه ای که هر چه فاصله بین دو انتهای نوار لاستیکی بیشتر شود، تعداد غلطک بیشتری نیاز خواهد بود تا حرکت نوار نقاله، بالانس داشته باشد. این کانوایر صنعتی در صنایع غذایی، مونتاژ، حمل و نقل و بازرسی در فرودگاه ها کاربرد دارد.

نوار نقاله مارپیچ

نوار نقاله مارپیچ برای انتقال سریع و کارآمد محصولات به ارتفاعات مختلف بدون نیاز به جابجایی دستی اضافی یا تجهیزات دیگر ایده آل است. نوار نقاله های مارپیچی برای نیم طبقه، ساختمان های چند طبقه یا خطوط نقاله مرتفع ایده آل هستند.

نوار نقاله آکاردئونی

نوار نقاله های آکاردئونی معمولاً در زمین های شیب دار، پیچ در پیچ در نقاط بارگیری و تخلیه استفاده می شوند. بدنه انعطاف پذیری که می تواند به چپ و راست بچرخد و ساختار قابل انبساط آن از دلایل ترجیح نوار نقاله آکاردئونی است.

مکانیزم کاربری آسانی دارد و در عرض و طول دلخواه قابل تولید است.

با توجه به هدف استفاده؛ با غلتک هرزگرد (بدون موتور) یا غلتک محرک (با موتور) تولید می شود.

نوار نقاله تسمه تخت

تسمه نقاله تخت یکی از رایج ترین سیستم های نقاله ای است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در خطوط انتقال کارخانه ها، عمدتا از نوار نقاله تسمه تخت استفاده می شود که از قرقره های برقی تشکیل شده است. برای ساخت تسمه نوار نقاله، از مواد مختلف مانند مواد طبیعی و یا الیاف مصنوعی استفاده می شود لذا کاربرد متنوعی نیز خواهد داشت و از سویی دیگر این امکان را فراهم می کند که بتوان خط انتقال را شست و شو داد. اقلام در بالای تسمه متحرک قرار می گیرند و از یک سر به سر دیگر حمل می شوند.

معرفی انواع نوار نقاله

نوار نقاله مدولار

این نوار نقاله، متشکل از یک حلقه واحد است که از قطعات بسیار زیاد و پلاستیک های بسیار سخت ساخته شده است. این کانوایر صنعتی چند مزیت عمده دارد. از یک سو تعویض جداگانه آن ها در حلقه، امکان پذیر بوده و از سویی دیگر برای شستن نوار، مشکلی نخواهید داشت. همچنین با توجه به نوع متریال به کار رفته در ساخت نوار، مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد ساینده دارد. با توجه به اینکه این نوار نقاله به صورت حلقه ای حرکت می کند، می توان آن را در گوشه های کارخانه نصب نمود تا از فضا، حداکثر استفاده را داشت. از این نوع تسمه نقاله می توان برای حمل محصولات غذایی استفاده کرد زیرا تمیز کردن آن آسان است.

نوار نقاله پرده دار

در ساخت نوار نقاله پرده دار، از دیوارهای عمودی کوتاه برای تقسیم فضا استفاده شده است در نتیجه اگر سطح شیبدار باشد، کالا و مواد انتقالی همانند تخمه، خشکبار و موادی از این قبیل، به خوبی منتقل می شوند بدون اینکه دچار ریزش شده یا اینکه بر روی هم جمع شوند.

نوار نقاله خنک کن

در سطح این نوار نقاله، یک توری گالوانیزه قرار داده شده و مجهز به سیستم خنک کننده است. بنابراین محصولاتی که روی نوار حرکت می کنند، به خوبی خنک خواهند شد. برای مثال در صنایعی که مونتاژ کالا با چسب داغ انجام می شود، سیستم خنک کننده باعث می شود چسب سریعا سفت شود.

نوار نقاله مگنت دار

در صورتی که در خطوط تولید، براده های آهن وجود داشته باشد، باید از نوار نقاله مگنت دار استفاده نمود تا این براده ها جمع شوند. وجود مگنت در نوار نقاله باعث می شود که خرده های فلزات جمع شده و در مرحله آسیاب، به تیغه ها آسیب وارد نشود.

راهنمای انتخاب نوار نقاله

آیا به سرمایه گذاری در تسمه نقاله برای خط مونتاژ خود فکر می کنید؟ مهم است که نوار نقاله ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شرکت و فعالیت کارخانه شما مطابقت داشته باشد. اگر می‌خواهید آگاهانه خرید کنید، ممکن است بخواهید انواع اصلی نوار نقاله‌ها را بشناسید و آنها را با برنامه‌های تجاری خود مطابقت دهید. در این مقاله ذکر شد که انواع مختلفی از نوار نقاله توسط شرکت های تولید کننده، طراحی و ساخته شده و هر کدام کارایی خاص خود را دارند. بنابراین زمانی که می خواهید نوار نقاله خریداری کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

1- نوار نقاله قرار است در چه زمینه ای این مورد استفاده قرار گیرد؟ برای مثال کانوایر صنعتی مورد استفاده در یک کارخانه مواد غذایی با نوار نقاله مورد استفاده در معدن، تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. در معدن باید به سراغ نوارهایی بروید که مقاومت بسیار بالاتری داشته و رولیک های مناسب در آن تعبیه شده اند.

2- برای خطوط انتقال خود به چه تعداد نوار نقاله و در چه ابعادی نیاز دارید؟

3- نکته بسیار مهم برای خرید نوار نقاله، توجه داشتن به بارگیری و باربرداری کالا است. بهتر است کانوایرهایی انتخاب شوند که دارای سنسورهایی با قدرت تشخیص بالایی هستند و باعث می شوند این دو فرآیند با دقت بالایی صورت گیرد بدون اینکه به کالا آسیبی وارد گردد.

4- شما چه اندازه می خواهید برای خرید نوار نقاله سرمایه گذاری کنید؟ در صورتی که می خواهد سرعت کار در خط تولید بالاتر برود، به تعداد بیشتری نوار نقاله خودکار نیاز خواهید داشت.

هزینه نوار نقاله

قیمت نوار نقاله

یکی از فاکتورهای بسیار هم برای مشتریان، هزینه نوار نقاله است. یک نوار نقاله در شرکت های مختلف، قیمت متفاوتی خواهد داشت. اما نباید تنها به این موضوع توجه کنید بلکه کیفیت کالا از همه چیز مهم تر است. شرکت پارس رولیک با استفاده از بهترین متریال، تحت نظر مهندسین توانمند و با استفاده از تجهیزات پیشرفته، انواع نوار نقاله را با قیمتی بسیار مناسب در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. به طور کلی چند عامل بر قیمت نوار نقاله تاثیر می گذارد:

  1. کیفیت متریال به کار رفته در نوار نقاله
  2. اندازه نوار نقاله و کارایی آن
  3. قطعات و تجهیزات به کار رفته در نوار

منبع: oemendustriyeloptimak

مشاوره تلفنی