رولیک تعویضی (بلبرینگ) چیست و هزینه آن چقدر است؟

رولیک تعویضی (بلبرینگ) چیست و هزینه آن چقدر است؟

1/5 - (1 امتیاز)

نوار نقاله (conveyer) یکی از مهمترین تجهیزاتی است که در صنایع و برای جابجایی وسایل در فرودگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی یک کالا یا وسیله بر روی نوار قرار می گیرد، حرکت تسمه ها باعث حرکت آن به سمت جلو خواهد شد. اما اکنون این سوال مطرح می شود که نیرو محرکه لازم برای حرکت تسمه، چگونه تامین می شود؟ در داخل نوار نقاله، رولیک (Roller) یا هرزگرد تعبیه شده است که از تسمه ها حمایت می کند. رولیک ها از نظر اندازه، قطر، جنس، نوع و تعداد قطعات، با هم تفاوت دارند و رولیک تعویضی یا بلبرینگ، کاربرد بسیار زیادی در خطوط انتقال دارد. در حال حاضر شرکت های فعال در صنعت رولر، انواع رولیک تعویضی را وارد بازار می کنند. شرکت پارس رولیک با استفاده از متریال درجه یک، تجهیزات پیشرفته، کارشناسان مجرب و براساس استانداردهای ISO، DIN، GIS و  CEMA، انواع رولیک تعویضی را نیز طراحی و تولید نموده و همچنین برای مشتریان خود، خدمات پس از فروش را در نظر گرفته است.

معرفی رولیک تعویضی (Replaceable Roller)

رولیک ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که به هر حال هر کدام عمر مفید مشخصی دارند. فرض کنیم برخی از قطعه های داخلی رولیک خراب شده است. این مسئله بسیار مهم است که بتوان تعمیر یا تعویض این قطعات را انجام داده و مجددا از رولیک استفاده کرد. رولیک تعویضی دو مزیت بسیار مهم نسبت به سایر رولیک ها دارد:

1- همانگونه که از نام این رولیک مشخص است، در صورتی که قطعه ای خراب شود می توان آن را تعویض و دوباره از رولیک استفاده کرد. در واقع وقتی مشکلی در این رولیک رخ بدهد، قسمت لوله همچنان سالم است و کارشناس به سراغ قطعاتی می رود که در سیستم چرخشی قرار گرفته اند. این قطعات قابلیت تعویض دارند.

بیشتر بخوانید:   نوار نقاله آجدار

معرفی رولیک تعویضی (Replaceable Roller)

2- آب بندی یا نفوذناپذیری قطعات داخلی رولیک های تعویضی نسبت به گرد و غبار و آب، بسیار قوی تر از رولیک های دیگر است و همین مسئله باعث می شود عمر مفید بالایی داشته باشند.

کاربرد رولیک تعویضی در صنعت

رولیک ها نقش مهمی در صنایع ایفا کرده و باعث می شوند سرعت کار به طرز قابل چشمگیری بالا برود. در حال حاضر رولیک تعویضی با توجه به مزیت هایی که دارد، کارایی بسیار زیادی در کارخانه ها، فرودگاه ها، صنایع و معادن دارد:

1- در ابتدای مقاله بیان کردیم که آب بندی این نوع رولیک بسیار قوی است. بنابراین در مواردی همچون صنعت و معدن که گرد و غبار و نخاله در محیط زیاد است، استفاده از این رولیک به صرفه تر خواهد بود چون اگر برخی از قطعات دچار عیب شوند، امکان تعویض قطعات و استفاده مجدد از رولیک وجود دارد.

کاربرد رولیک تعویضی در صنعت

2- از سویی دیگر تنوع در اندازه، قطر، شکل و جنس رولیک تعویضی، این امکان را فراهم نموده است که بتوان برای امور مختلف از آن استفاده نمود. بنابراین شما مشتریان عزیز قادر هستید براساس نیاز خود و  شرایط اقلیمی حاکم در منطقه، رولیک مناسب را تهیه کنید.

3- از این نوع رولیک عمدتا برای دستگاه هایی استفاده می شود که وظیفه عمده نقل و انتقال کالا، برعهده بلبرینگ است. در نتیجه به تدریج، بلبرینگ ها دچار خرابی و ساییدگی خواهند شد. بعد از اینکه عمر مفید این قطعه تمام شد، با بلبرینگ جدید تعویض شده و اکنون می توان دوباره از رولیک استفاده نمود.

قیمت رولیک تعویضی

برای همه مشتریان این مسئله بسیار مهم است که رولیک تعویضی استاندارد و باکیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنند. شرکت پارس رولیک همواره با در نظر گرفتن این موضوع، با استفاده از متریال عالی، براساس استانداردهای جهانی و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی مختلف حاکم در کشور، انواع رولیک تعویضی را با قیمت مناسب طراحی و تولید نموده است. به طور کلی علاوه بر تفاوت قیمت بین انواع رولیک ها، شاهد اختلاف قیمت انواع رولیک های تعویضی نیز خواهید بود و این مسئله تحت تاثیر چند عامل قرار دارد:

بیشتر بخوانید:   تسمه نقاله پلی اورتان pu - مشخصات و کاربردها

1- انواع رولیک تعویضی لاستیکی، تفلنی و ضربه گیر در بازار وجود دارند که با توجه به تفاوت در جنس، قیمت آن ها نیز متفاوت خواهد بود. علت اینکه از مواد گوناگون برای تولید رولیک تعویضی استفاده می شود، تنوع شرایط آب و هوایی مناطق کشور است. لازم است بدانید که اقلیم، به شدت بر عمر مفید قطعات رولیک تاثیر می گذارد و شما باید در زمان خرید، به این مسئله توجه داشته و جنسی را انتخاب کنید که نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه سازگاری دارد.

قیمت رولیک تعویضی

2- همچنین نوع و تعداد قطعاتی که در رولیک به کار رفته است، بخشی از هزینه نهایی رولیک تعویضی را تعیین خواهد کرد.

3- حتما برای شما نیز عجیب خواهد بود که چرا قیمت رولیک تعویضی با جنس و اندازه مشابه، در میان برندهای مختلف تفاوت دارد. علت آن، تفاوت در کیفیت متریال به کار رفته در خط تولید است. طراحی و تولید رولیک با استفاده از مواد درجه یک و براساس استاندارد، قطعا قیمت بیشتری نسبت به سایر رولیک ها خواهد داشت.

تست های کنترل کیفیت رولیک تعویضی

در این مقاله با کارایی و اهمیت رولیک تعویضی در صنعت آشنا شدید. رولیک ها، نقش مهمی را در خطوط انتقال ایفا می کنند در نتیجه کوچکترین عیب، باعث از کار افتادن خط انتقال و حتی آسیب به سایر قسمت های نوار نقاله خواهد شد. از سویی دیگر هزینه خرید و نگهداری رولیک ها، بالا است و برای مشتریان مهم است که رولیک هایی با عمر مفید طولانی در اختیار داشته باشند. به همین دلیل است که شرکت پارس رولیک، بعد از طراحی و تولید رولیک های تعویضی، در آزمایشگاه کنترل کیفیت، تست هایی را به منظور تایید تولیدات خود انجام می دهد. در این قسمت به بررسی این آزمایشات خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید:   فیدر نوار نقاله

تست آب بندی رولیک (Sealing)

رولیک ها همواره در معرض گرد و غبار قرار دارند. از سویی دیگر هر از گاهی لازم است نوار نقاله با آب شسته شود تا آلاینده و آلودگی های آن برطرف گردد. این مسئله بسیار مهم است که رولیک، آب بندی خیلی خوبی داشته و نسبت به مواد خارجی و آب، عایق باشد. در نتیجه شرکت پارس رولیک تست آب بندی را انجام می دهد. در ابتدا رولیک را وزن کشی شده و سپس دو ساعت در داخل آب قرار می گیرد. بعد از آن، مجددا رولیک را وزن می کنند. اختلاف وزن نباید از 10 گرم بیشتر باشد. در غیر این صورت آب بندی خوبی ندارد.

تست های کنترل کیفیت رولیک تعویضی

تست بالانس (Balancing)

وقتی رولیک در داخل نوار نقاله نصب می شود، باید با سایر قطعاتی که داخل نوار وجود دارد، بالانس داشته باشد. برای تست هم محوری و یا بالانس رولیک با غلطک، آزمایشی براساس استاندارد ISO1940/1  طراحی شده است.

تست غیر مخرب جوش

برای اتصال برخی از قطعات رولیک تعویضی، لازم است از جوش استفاده شود. در نتیجه اگر جوشکاری به خوبی انجام نشده باشد، در مدت کوتاهی این قطعات از هم پاشیده و نوار نقاله از کار می افتد. هدف از تست غیر مخرب جوش، بررسی کیفیت جوشکاری قطعات رولیک است.

تست اصطکاک

وقتی نوار نقاله روشن شده و رولیک فعال می شود، حرکت قطعات آن باعث اصطکاک خواهد شد. هر اندازه مقاومت قطعات در برابر اصطکاک بیشتر باشد، طول عمر مفید آن ها بیشتر شده و در نتیجه کارایی نوار نقاله نیز بیشتر می گردد. به طور کلی ضریب اصطکاک رولیک تعویضی نباید از 025/0 بیشتر باشد.

1 دیدگاه

  • سلام. امکانش هست پایه رولیک 27 تا رولر بهش وصل شه؟ 3تا پایه دارم. سازنده میگه باید 27 رولر بخری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی